Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Geriatrie pro praxi

Recenze

Geriatrie jako samostatný lékařský obor (v ČR od roku 1982) má svá velká specifika, která je nutno znát a respektovat. Kniha věnovaná této problematice je rozdělena do dvou částí.

 

První, obecná část seznamuje s cílem geriatrie, základními demografickými charakteristikami české populace, specifickými rysy nemocnosti ve vyšším věku, s posuzováním zdravotního stavu a dalšími postiženími a projevy stárnoucího organismu. Nezastupitelný význam má prevence, která se zaměřuje na snížení rizik vzniku onemocnění, úrazů a udržení funkční zdatnosti a soběstačnosti staršího jedince.

V této části věnuje autorka pozornost především racionální farmakoterapii ve stáří, upozorňuje na účinnost nižších dávek u některých léčiv i na negativní vliv některých léků na stárnoucí organismus. Kapitola je doplněna instruktivnímu tabulkami.

 

Speciální část uvádí jednotlivá onemocnění s jejich epidemiologií ve vyšším věku, specificitou klinického obrazu a terapií. První kapitola pojednává o kardiovaskulárních onemocněních (např. u arteriální hypertenze platí obecná zásada »Start low, go slow!« - tzn. ve stáří zahajovat léčbu nižší dávkou léků a postupně pomalu zvyšovat!). Ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu i akutní koronární syndromy se mohou prezentovat také zcela atypicky - necharakteristickou bolestí na hrudi, bolestí paže, ale také čelisti, bolestí břicha, nově vzniklým neurologickým nálezem, zmateností). Nejčastější arytmií vyššího věku je fibrilace síní a počet takto postižených osob se bude pravděpodobně zvyšovat. Třetí nejčastější příčinou kardiovaskulární smrti je pak plicní embolie.

 

Výskyt onemocnění respiračního traktu, které jsou obsahem další kapitoly, stoupá s věkem (CHOPN), naopak incidence a prevalence astmatu ve stáří spíše klesá. Čtvrtým nejčastějším onemocněním seniorů s tendencí k růstu počtu případů je postižení gastrointestinálního traktu. Zvyšuje se především výskyt strukturálních patologií a poruch motility. S věkem také vzrůstá počet nemocných s diabetem. Podle odhadů bude v roce 2030 až 75 % všech diabetiků v geriatrickém věku! Vzhledem k tomu, že stále zůstává nejméně polovina diabetiků nediagnostikována, je ve vyšším věku doporučován screening diabetu jedenkrát ročně!

 

Z neuropsychiatrických onemocnění je v knize věnována pozornost mj. syndromům demence, jejich diagnostickým kritériím, klasifikaci, etiologii a terapii. Deprese osob starších 65 let se vyskytuje více u těch, kteří jsou hospitalizováni (v dlouhodobé léčebné péči), často je nepoznána a neléčena. Je příčinou 60-90 % suicidálních pokusů ve vyšším věku! Cévní mozkové příhody jsou druhou nejčastější příčinou smrti, s věkem jejich počet roste. Z dalších neuropsychiatrických onemocnění je věnována pozornost Parkinsonově chorobě (vzniká na podkladě neuronální degenerace, příčina je neaznámá) a poruchám spánku, jež postihují až 25 % starší populace.

 

Výskyt osteoporózy narůstá s věkem stejně jako výskyt osteoporotických zlomenin a řadí se k onemocněním pohybového aparátu jako je osteoartróza, revmatoidní artritida, revmatická polymyalgie (často sdružená s temporální arteriitiou). Všechna postižení jsou bolestivá, omezují tělesnou výkonnost a vedou postupně k disabilitě.

 

Z infekčních onemocnění je častou příčinou smrti u starších osob pneumonie. Chřipka se může projevovat atypicky a u rizikových seniorů může být svými komplikacemi nemocí smrtelnou. Věkem se rovněž zvyšuje incidence infekce močových cest.

 

Předoperační vyšetření u seniora zahrnuje vždy mj rozvahu o míře rizika výkonu vzhledem k předpokládanému přínosu! Cenná jsou proto předoperační a perioperační doporučení, uvedená v samostatné kapitole.

 

Speciální část publikace je ukončena stručnou zmínkou o paliativní a terminální péči, rozsáhlou odbornou literaturou a uvedením přehledu internetových adres a kontaktů vztahujících se ke geriatrické problematice.

 

Přílohy zařazené v závěru knihy zahrnují testy a škály nutné k posouzení stavu seniora a klasifikaci jeho poruch, včetně hodnocení rovnováhy a funkční škály bolesti. Seznam zkratek, věcný rejstřík a rejstřík léčiv a účinných látek publikaci výborně doplňují.

 

Záměrem autorky bylo, aby se předkládaná monografie stala především vodítkem pro praktické lékaře a lékaře jiných než geriatrických odborností. Velice dobře si uvědomuje, že v důsledku stárnutí populace se zákonitě dostávají nebo určitě budou dostávat stále častěji téměř všichni lékaři do kontaktu s pacienty vyššího věku. Budou řešit jejich komplikovanou zdravotní i sociální problematiku, určovat diagnózu a také je léčit - buď sami nebo ve spolupráci s dalšími pracovišti. Aby byla orientace lékařů i v oboru geriatrie snazší, diagnózy správné, podávaná terapie odpovídající věku seniorů, a tím aby byla zaručena i kvalitní péče o ně v terénu, je právě přehledné zpracování předkládané publikace ideálním zdrojem nejdůležitějších informací pro denní praxi. Text knihy je stručný, jasný a vhodně doplněný přehlednými tabulkami. Určitě by se proto měla stát »kuchařkou« lékařů v terénu. Cennými poznatky autorky - odborníka v gerontologii - nepohrdne možná ani pediatr, který se setkává se seniory nejen na ulici, ale také ve svém okolí a v rodině, a uvedené informace mu mohou pomoci v pochopení specifik seniorů možná i v »neprofesionálních situacích«!

MUDr. Olga Wildová


Recenze

Necelý rok po vydání velké monografie Geriatrie a gerontologie (Z. Kalvach, Z. Zadák, R. Jirák a kol.; Praha : Grada Publishing, 2004) vychází v nakladatelství Galén titul se stejným tématem. Kniha má však menší rozsah (270 s.) a její cílovou skupinou jsou lékaři »negeriatři«. Především jim má napomoci se rychle orientovat v základních otázkách geriatrie, diagnostikovat a léčit nejčastější onemocnění a řešit nejzávažnější klinické problémy vyskytující se ve stáří. Obsah kapitol je zaměřen, zejména v obecné části, na diagnostiku a léčbu nejčastějších příznaků a stavů, s nimiž se lékař setkává u starých nemocných. Mimořádná pozornost byla věnována zvláštnostem farmakoterapie ve stáří, proto je také každá kapitola doplněna seznamem nejběžněji užívaných léčiv, a taktice jejich používání u seniorů.

 

Kniha je rozdělena do dvou samostatných částí. Obecnou část (rozsah 64 s.) tvoří 15 samostatných kapitol pojednávajících o nejčastějších problémech typických pro staré nemocné. Uveďme aspoň některé: Malnutrice, Dekubitální vřed, Inkontinence moči, Inkontinence stolice, Pády a poruchy chůze, Závrať a nestabilita, Bolest, Poruchy sluchu ve stáří, Poruchy zraku.

 

Speciální část (rozsah 135 s.) tvoří vždy jen některá vybraná onemocnění příslušného systému. Zařazeny byly: kardiovaskulární systém (hypertenze, ICHS, fibrilace síní, chronické srdeční selhání, tromboembolická nemoc, ICHDK), respirační trakt (CHOPN, asthma bronchiale), trávicí ústrojí (dysfagie, refluxní choroba jícnu, dyspepsie, vředová choroba gastroduodenální), endokrinní systém a poruchy metabolismu (diabetes mellitus, hyperlipoproteinémie a dyslipoproteinémie, onemocnění štítné žlázy), neuropsychiatrická onemocnění a stavy (delirium, demence, deprese, CMP, Parkinsonova choroba a tremor, poruchy spánku, EP), choroby pohybového aparátu (osteoporóza, osteoartróza, revmatoidní artritida, revmatická polymyalgie a temporální arteriitida, dna). Z infekčních onemocnění byly vybrány pneumonie, chřipka, infekce močových cest, herpes zoster. Kapitoly Předoperační vyšetření a perioperační péče (4 s.) a Paliativní a terminální péče (2 s.) vlastní odbornou část zakončují. Text je doplněn 69 tabulkami a 15 černobílými obrázky.

 

Literatura je uvedena souhrnně v závěru publikace, je aktuální (79 abecedně řazených, v textu neodkazovaných citací naší i zahraniční literatury). Na další možné studijní zdroje odkazuje seznam odborných zdravotnických portálů. Jako přílohy jsou uvedeny příklady různých testů, škálování a několika screeningových systémů. Nechybí seznam použitých zkratek a dva rejstříky: věcný a rejstřík léčiv a účinných látek.

Kniha je psána dobrou češtinou, přináší aktuální informace jak z oblasti diagnostiky, tak léčby, a zvláště mladší lékaři v ní najdou poučení pro kvalifikovanou péči o seniory.

Prof. MUDr. Jan Petrášek, DrSc.



ZPĚT na detail knihy